WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte “COVID-19 Salgınında Bisikletle Daha Sağlıklı İstanbul” projesini gerçekleştirmektedir. Sağlıklı Şehirler Ortaklığı’nın (The Partnership for Healthy Cities) destek verdiği proje ile İstanbul’da özellikle de COVID-19 döneminde bireysel ve sağlıklı bir ulaşım yöntemi olarak bisikletin ulaşım amaçlı kullanımını arttırılması amaçlanmaktadır. Bu proje kapsamında yürütülecek odak grup çalışması ile katılımcılığın; iletişim kampanyası ile ise bisikletli ulaşıma yönelik farkındalığın arttırılması hedeflenmektedir.  

Proje ile Kartal İlçesi’nde Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan mevcut bisiklet yolu devam ettirilerek; Kamp Yolu Caddesi-Şht. Astsubay Serkan Aktepe Caddesi üzerinden Marmaray’a bisiklet bağlantısı kurulacaktır. Böylece, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı “İstanbul Bisiklet Ana Planı” ve temel stratejilerinden birisi olan İstanbul geneli bisiklet yol ağının oluşturulması ve toplu taşıma sistemleri entegrasyonuna  katkı sağlanacaktır.

Proje kapsamında, gerçekleştirilecek odak grup görüşmeleri, saha ziyaretleri, yol güvenliği ve erişilebilirlik raporlarının ardından ve bu çalışmalardan edinilecek çıkarımlarla bir bisiklet yolu tasarım çalışması gerçekleştirilecektir.   

2021 bahar sonu uygulanması hedeflenen bisiklet yolunun yerel farkındalık kampanyası ile de tanıtımı yapılacaktır. 

Haberler