Toplu Taşıma Sistemleri İçin Yaratıcı Bir Kılavuz

Özel araç kullanım oranı, zenginleşme ve refahın bir göstergesi olsa da, hava kalitesinin bozulması, uzayan işe gidiş-geliş süreleri, artan sera gazı emisyonu, ölümlü kazaların trafikte daha yüksek oranda görülüyor olması ve kamusal alanların yok edilmesine paralel olarak artıyor. Aynı zamanda, hükümetler, toplu taşımaya sırt çevirerek özel araç sahibi olmayı daha da teşvik eden çevreyolları ve otobanlar gibi yeni altyapılara büyük meblağlar harcıyorlar.

Tüketicilerin alışkanlıklarını ve özel araç tercih etmeye dönük eğilimlerini tersine çevirmek için toplu taşımanın özel araçlar karşısında rekabet gücü yüksek ve çekici bir seçenek haline gelmesi gerekiyor. Toplu taşıma rekabet gücü yüksek ve çekici bir seçenek haline gelirse, kentlerin artan hareketliliğine ve sağlıklı bir kent ortamına destek olacak toplu taşıma projelerine yatırım yapılması olasılığı da artacaktır.

Toplu taşımanın çekici bir seçenek haline gelmesi için, ulaştırma hizmeti veren kuruluşların tanıtım stratejilerini değiştirmeleri gerekiyor. EMBARQ, bu amaçla, toplu taşıma hizmeti veren kuruluşlar için bir kılavuz hazırladı. Bu kılavuzda ulaşım sistemleri için markalaşma, pazarlama ve iletişim stratejileri için öneriler ve iyi uygulama örnekleri yer alıyor. Kılavuz EMBARQ Türkiye tarafından IETT'nin de katkılarıyla Türkçe'ye de çevrildi.