Etkili düşük hız bölgeleri tasarlamak için toplulukların ve karar vericilerin güçlendirilmesi

Her yıl yaklaşık 1,35 milyon insan trafik çarpışmalarında hayatını kaybetmektedir. Hız, trafik çarpışmalarının büyük bölümünde kilit rol oynamaktadır. Sonuç itibarıyla, hızın yönetilmesi dünya genelindeki kentlerde giderek daha fazla önem kazanmıştır.

Düşük hız bölgelerinin oluşturulması, özellikle yüksek riskli bölgelerde hızın düşürülmesi ve yol güvenliğinin artırılması için etkili bir yöntemdir. Bu Düşük Hız Bölgesi Rehberi, düşük hız bölgelerinin planlanması, tasarlanması, inşa edilmesi ve değerlendirilmesi için stratejiler sunmaktadır. Rehber, toplulukları ve karar vericileri içinde bulundukları koşullara uygun olarak düşük hız bölgeleri oluşturacak yaklaşım ve uygulamalarla donatmayı amaçlamaktadır.

Önemli Noktalar

  • Trafik çarpışmaları dünya genelinde önde gelen ölüm ve ağır yaralanma sebeplerindendir. 529 yaş aralığındaki çocuklar ve yetişkinler içinse en önde gelen ölüm ve ağır yaralanma sebebidir. Motorlu taşıtların daha yüksek hızlı olması, çarpışmaların gerçekleşme olasılığını ve şiddetini artırmaktadır.
  • Düşük hız bölgeleri, hız yönetimi için en umut verici stratejilerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Düşük hız bölgeleri, dünya genelinde ele alınmış başarılı örnek projelerde görüldüğü gibi, çok farklı bağlamlar ve farklı ölçekler için uygun olabilirler.
  • Güvenliğin ve diğer faydaların en üst düzeye çıkabilmesi için kentlerdeki düşük hız bölgelerinin iyi planlanması, tasarlanması ve inşa edilmesi gereklidir.
  • Fiziksel trafik sakinleştirme önlemlerini uygulamanın ve hedeflenen hızı 30 kilometre/saat veya daha düşük tutmanın güvenlik açısından en faydalı çözümler olduğu ortaya konmuştur.
  • Uygulamada dikkate alınması gereken önemli unsurlar: paydaş katılımı, yer seçimi (yayalar/savunmasız yol kullanıcıları dikkate alınarak), denetim, değerlendirme ve düşük hız bölge tasarımı temel ilkelerinin yerel koşullara uyarlanmasıdır.